نقشه سایت یا سایت مپ چیست؟ | چگونه sitemap بسازیم؟

هنگام بهینه سازی سئو وب سایت خود برای موتور های جستجو بعد از رعایت سئو تکنیکال و سئو داخلی ، یکی از اهداف شما ارائه سیگنال های مناسب به گوگل است تا بتواند وب سایت شما را بهتر ایندکس کند. نقشه سایت XML بهینه شده یکی از سیگنال هایی است که می تواند منجر به نمایه سازی سریعتر و رتبه بندی بالاتر شود.

نقشه سایت XML چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

به زبان ساده، نقشه سایت XML فایلی است که تمام صفحات مهم وب سایت شما را که خزنده های موتورهای جستجو باید درباره آنها بدانند، فهرست می کند.

حتی اگر نقشه سایت نداشته باشید، آنها همچنان می توانند وب سایت شما را ایندکس کنند، اما داشتن نقشه سایت کار آنها را آسان تر می کند و همچنین به شما این فرصت را می دهد که در مورد صفحات و بخش هایی از وب سایت خود که ممکن است به راحتی کشف نشوند به آنها اطلاع دهید. .

نقشه سایت انواع مختلفی دارد، شما می توانید برای پست ها، تصاویر و ویدئوهای خود نقشه سایت ارسال کنید.

چه زمانی نقشه سایت واقعا مهم است؟

هنگام بهینه سازی وب سایت خود برای سئو، یکی از اهداف شما ارائه سیگنال های مناسب به گوگل است تا بتواند وب سایت شما را بهتر ایندکس کند. نقشه سایت XML بهینه شده یکی از سیگنال هایی است که می تواند منجر به نمایه سازی سریعتر و رتبه بندی بالاتر شود.

نقشه سایت XML چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

به زبان ساده، نقشه سایت XML فایلی است که تمام صفحات مهم وب سایت شما را که خزنده های موتورهای جستجو باید درباره آنها بدانند، فهرست می کند.

حتی اگر نقشه سایت نداشته باشید، آنها همچنان می توانند وب سایت شما را ایندکس کنند، اما داشتن نقشه سایت کار آنها را آسان تر می کند و همچنین به شما این فرصت را می دهد که در مورد صفحات و بخش هایی از وب سایت خود که ممکن است به راحتی کشف نشوند به آنها اطلاع دهید. .

نقشه سایت انواع مختلفی دارد، شما می توانید برای پست ها، تصاویر و ویدئوهای خود نقشه سایت ارسال کنید.

چه زمانی نقشه سایت واقعا مهم است؟

  • برای وب سایت هایی با صفحات زیاد، نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحات جدید یا به روز شده را کشف کنند.
  • برای وب‌سایت‌هایی که از روش‌های پیوند داخلی خوب استفاده نمی‌کنند ، نقشه سایت راهی عالی برای دادن اطلاعات به خزنده‌ها درباره صفحات وب‌سایت شما است.
  • برای وب‌سایت‌های جدیدی که لینک‌های ورودی زیادی ندارند، نقشه سایت به عنوان یک ابزار کشف عمل می‌کند.

چگونه یک نقشه سایت XML ایجاد کنیم؟

راه های زیادی برای ایجاد نقشه سایت XML وجود دارد. بسیاری از پلتفرم‌ها این قابلیت را در خود دارند، اما حتی اگر نداشته باشند، ایجاد یکی و استفاده از مزایای آن آسان است.

برای بررسی اینکه آیا وب سایت شما نقشه سایت دارد، می توانید یک پنجره مرورگر جدید باز کنید و به https://www.yourdomain.com/sitemap.xml بروید .

درک این نکته ضروری است که نقشه سایت یک فایل ثابت نیست، اما باید زمانی که صفحه جدیدی به وب سایت شما اضافه می شود یا تغییراتی در صفحات موجود ایجاد می شود، به طور خودکار به روز شود.

به همین دلیل، باید به دنبال راه های خودکار برای ایجاد نقشه سایت باشید.

برای وب‌سایت‌های غیر وردپرسی، بهترین راه برای ایجاد نقشه سایت جستجوی افزونه‌ها یا نرم‌افزارهایی در گوگل است که با پلتفرم شما ادغام شده‌اند و می‌توانند نقشه‌های سایت را طبق دستورالعمل‌های گوگل تولید کنند.

برای وب سایت های وردپرسی، افزونه های زیادی برای کمک به شما وجود دارد. در زیر دستورالعمل های گام به گام نحوه ایجاد و بهینه سازی نقشه سایت XML خود را با استفاده از Yoast SEO به شما نشان خواهم داد.

برای حداکثر سئو چه چیزی در نقشه سایت XML خود قرار دهید؟

قبل از پرداختن به جزئیات پیاده سازی، مهم است که بدانید برای حداکثر سئو چه چیزی باید در نقشه سایت XML خود بگنجانید.

به‌طور پیش‌فرض، افزونه‌ها شامل تمام صفحات وب‌سایت، پست‌ها، برچسب‌ها، بایگانی‌ها، رسانه‌ها و غیره می‌شوند، اما این چیزی نیست که ما برای اهداف سئو می‌خواهیم.

مهمترین دستورالعمل های بهینه سازی نقشه سایت عبارتند از:

صفحاتی را که برای وب سایت شما مهم هستند (و این شامل پست ها نیز می شود) در نقشه سایت خود قرار دهید اینها صفحاتی هستند که محتوای باکیفیت دارند و به احتمال زیاد ترافیک ارگانیک را به وب سایت شما وارد می کنند.

صفحاتی که محتوای تکراری دارند را حذف کنید. برای وب سایت های وردپرس، نامزدهای خوب صفحات آرشیو، صفحات برچسب و صفحات نویسنده هستند.

صفحات با ” محتوای نازک ” را حذف کنید. هنگامی که صحبت از بهینه سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو می شود، نمی خواهید صفحاتی را که کیفیت پایینی دارند در فهرست آنها ارسال کنید. این یک بازی اعداد نیست، به این معنی که مهم این نیست که چند صفحه در فهرست دارید، بلکه تعداد صفحات “خوب” در فهرست مهم نیست.

یک راه خوب برای جدا کردن “صفحه های خوب” از صفحاتی که نمی خواهید در نقشه سایت خود قرار دهید این است که صفحات را “بدون فهرست” یا اضافه کردن آنها به یک دسته و حذف دسته خاص (و صفحات) از فایل نقشه سایت

نقشه سایت خود را به نقشه های فرعی سازماندهی کنید. این مزیت اضافی برای کوچکتر کردن نقشه سایت و پردازش سریعتر دارد.

یک نقشه سایت جداگانه برای ویدیوهای خود ارسال کنید (در صورت وجود).

نقشه سایت خود را در robots.txt اضافه کنید . قبلاً توضیح داده‌ام که چگونه robots.txt خود را بهینه کنید و علاوه بر آن، می‌توانید مکان نقشه سایت خود را نیز اضافه کنید تا به موتورهای جستجو کمک کنید فایل نقشه سایت شما را راحت‌تر پیدا کنند.

فقط نشانی‌های اینترنتی را درج کنید که Google می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد. اگر صفحاتی دارید که توسط روبات‌ها مسدود شده‌اند یا در پشت یک منطقه محافظت شده با رمز عبور قرار دارند، آن صفحات را در نقشه سایت قرار ندهید.

مطمئن شوید که نقشه سایت XML شما دارای فیلد “آخرین زمان اصلاح” باشد ، مقداری که اطلاعاتی را در مورد آخرین باری که یک صفحه تغییر کرده است به Google می دهد. این در مواردی مفید است که می خواهید گوگل برخی از صفحات وب سایت شما را دوباره فهرست کند.

چگونه نقشه سایت XML خود را به گوگل ارسال کنیم؟

دو راه برای ارسال نقشه سایت به گوگل وجود دارد.

راه اول این است که آن را به robots.txt اضافه کنید و راه دوم این است که نقشه سایت خود را در کنسول جستجوی گوگل ارسال کنید.

برای بهترین نتیجه، می توانید از هر دو روش استفاده کنید.

نقشه سایت خود را در robots.txt اضافه کنید

فایل robots.txt خود را همانطور که در اینجا توضیح داده شده است ویرایش کنید و یک خط در انتهای آن اضافه کنید تا نقشه سایت خود را مطابق شکل زیر درج کند.

اگر نمی دانید robots.txt چیست و چه کاری انجام می دهد، این راهنمای مفید را بخوانید: نحوه استفاده از robots.txt

برای ارسال نقشه سایت XML خود در کنسول جستجوی گوگل:

به کنسول جستجوی گوگل وارد شوید

SITEMAPS را در زیر INDEX کلیک کنید .

نام فایل نقشه سایت خود را وارد کنید (یعنی sitemap_index.xml) و روی دکمه SUBMIT  کلیک کنید.

پس از انجام این کار، می بینید که نقشه سایت در حالت تعلیق است . چند روز دیگر دوباره بررسی کنید تا ببینید چند صفحه در نقشه سایت شما ارسال شده است و واقعاً چند صفحه ایندکس شده است.

می توانید تمام جزئیات را در گزارش COVERAGE (در زیر فهرست) مشاهده کنید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن